SDH KARLOVICE

SDH KARLOVICE

Kronika sboru

1999

 

Dá se říci, že v tomto roce se SDH Karlovice radikálně posílilo v sestavě mužů a dokonce se podařilo stmelit i družstvo žen s kterým původně trénovala paní Jana Šafářová která však v důsledku zranění opustila naše řady, ale přesto přez to nám zůstala věrná. S panem Machačným a paní Matoušovou nám dělali výborný doprovod na všech soutěžích.

 

OKRSKOVÁ SOUTĚŽ HNANICE

Naše první soutěž v tomto roce byla zahájena v Hnanicích 12.6. které rozhodně nepřálo počasí už od časného rána. Lilo jako z konve a tak nastali změny. Štafety museli být zrušeny pro nebezpečí zranění závodníků. A proto měli závodní družstva o jeden požární útok navíc. promočeni až na kost dali všechna soutěžní družstva do požárního útoku všechny své síli. A tak si naše ženy přivezli trofej s třetím místem a muži se umístili na místě čtvrtém.

 

NOČNÍ ÚTOK FRÝDŠTEJN

19.6. jsme jeli získat nové zkušenosti na netradiční soutěž v nočním útoku. Soutěž probýhala ve skvělé sportovní náladě. I přez to se našim ženám útok nepovedl a byli diskvalifikováni . družstvo mužů se zde umístilo na krásném 14. místě po týdnu však přišel  dopis pořadatelů s omluvou a diplomem našim mužům za osmé místo. To při 36 družstvech byl vynikajicí výkon.

 

SUPER POHÁR BENEŠOV U SEMIL

Této soutěže jsme se zůčastnily z důvodu získání zkušeností. Byli zde nejlepší družstva z okresu a proto nám nešlo o umístění ale o účast.

 

ŠOURKŮV MEMORIÁL V KŘEČOVICÍCH

Další soutěží které se zůčastnilo družstvo žen a mužů byl právě tento memoriál. Voda se zde nenabírala z kádě, ale z místního potoka. Ženy zde vybojovali krásné třetí místo s kterým však nebyli tak úplně spokojeny. Vše nasvědčovalo tomu že byli rozhodčí nespravedlivý jelikož i přez naše oprávněné protesty se nic nezměnilo. Proto jsme se nakonec spokojily i třetím místem.Muži se umístili na místě šestém.

 

PLOUKONICKÁ HUSA

Na závěr našeho působení v tomto roce jsme se vypravili na soutěž do Ploukonic.  Zde byli naše ženy diskvalifikovány ale za to se postarali o spestření tohoto dne. Jedna z našich závodnic předvedla úchvatný tanec s plně řádící hadicí. Muži byli v této silné konkurenci úspěšnější a vybojovali 25. místo.

 

MAŠKARNÍ BÁL PRO DĚTI


Na první schůzi výboru člen Ondřej havrda podal návrh na uspořádání maškarního bálu pro děti. Tento návrh byl okamžitě přijat a dohodnul se termín na den 20.března v KD Práslavice. Zahájení bylo stanoveno na druhou hodinu odpoledne. tanečníci v nádherných maskách přicházeli už od půl druhé. Hudbu a zpěv nám zajistil pan Bartoš. Zahájení provedl pan Machačný a odstartovalsoutěž o nejlepší masku. Porota složená z pí. Mlejnkové, pí.Špačkové,p.Machačného a člena sboru Radka Laitnera rozhodla kvůli velkému množství krásných masek o více výhercích, kteří si rozdělili hlavní ceny. Ale ani ostatní nebyli zkrátka a odnesli si alespoň maličkost na památku. O tuto akci se postarali členové sboru:Petr Šafář, Zdeněk Tulach, Radek Laitner, Petr Hladík, Tomáš Moc, Renata Matoušová, Tomáš Erban a František Ryska

 

ÚKLID OBCE

Na žádost místního fotbalového klubu, sbor vyčistil fotbalové hřiště od všeho co tam nepatří. 22.4. proběhla další etapa úklidu podél obecního úřadu. Odpad byl odstraněn kolem silnice lll. třídy mezi Svatoňovicemi a Volavcem. Ale i u místních komunikací a mezi lázněmi a autokempem Sedmihorky.

 

ČARODĚJNICE

Po odmlce, kdy se Karlovičtí hasiči na pořádání čarodějnic nepodíleli, se do toho dne 30.4. opět pustili.Počasí nám přálo a to se také ukázalo při pohledu na velký počet návštěvníků. Ti se spokojili s velkým ohněm, velkého prostranství kolem KD Přáslavice a samozdřejmě se zajištěným občerstvením. O zábavu v sále KD se postarak pan Jakubec se svojí kapelou.

 

SBĚR ŽELEZNÉHO ŠROTU

Dne 19.6. se sešla většina členů hasičského sboru u naší zbrojnice, z důvodu sběru železného šrotu. Muži se vydali směrem na Svatoňovice, Roudný a dále do Sedmihorek a Karlovic. Některé ženy zůstali u zbrojnice a postarali se o občerstvení pro zbylé členy sboru kteří byli vykonávat tuto fyzickou práci na šrotu. Po naplnění kontejneru se sbor dohodl že pokračovat se bude příští den. Proto se odebrali k Hasičské zbrojnici kde si pochutnali na přivané svačině a odebrali se domů. Druhý den proběhl dosběr šrotu. Náš sbor tímto získalfinance na některé potřebné vybavení.


ZAKONČENÍ ROKU

V průběhu roku jsme chodili pravidelně trénovat útoky, stovky i štafety na místní hřiště. I v zimě náš sbor nezahálel a chodil cvičit do místní tělocvičny v KD Přáslavice. V průběhu našeho působení byla doplněna výstroj a výzbroj do sboru. Zakoupeno bylo deset kompletních pracovních obleků pro družstvo mužů a nové sportovní oblečení pro ženy. Obecní úřad v Karlovicích vyšel vštříc našemu požadavku a zakoupil nám cisternovou stříkačku od městských hasičů z Velkého Meziříčí. Dále jsme z hasičské pokladny, díky přispění sponzorů a obecního úřadu zakoupili nové lehké savice,pákový rozdělovač a hadice B,C

 

2000

 

VALNÁ HROMADA

Členskou základnu SDH v Karlovicích na počátku roku 2000 tvoří 48 mužů a 15 žen. Převážná většina se v pátek 14.1. sešla v přáslavicích na valné hromadě sboru.Ta zhodnotila činnost v roce 1999 a přednesla cíle a plány pro rok 2000. Také zvolila nový výbor

 

STAROSTA SBORU                       JOSEF MACHAČNÝ

VELITEL DRUŽSTVA             PETR ŠAFÁŘ MLADŠÍ

STROJNÍK                        ZDENĚK TULACH

PREVENTISTA                    RADEK LEITNER

JEDNATELKA                     MIROSLAVA TUPÁČKOVÁ

POKLADNÍK                       JANA ŠAFÁŘOVÁ STARŠÍ


ČLENOVÉ VÝBORU: RYSKOVÁ LENKA, MOC TOMÁŠ, HLADÍKOVÁ DANA

ČLENOVÉ KONTROLNÍ A REVIZNÍ KOMISE: JOSEF ŠONSKÝ, MARTIN KABELÁČ

 

OKRSKOVÁ SOUTĚŽ DRUŽSTEV BLATEC

Dne 3.6.2000 se účastníme soutěže družstev na blatci. Při slunečném počasí naše ženy zvítězili a postoupili do okresního kola soutěže. I na 100m překážek jsme měli naší favoritku a to Bohuslavu Havrdovou, která získala v soutěži jednotlivců 1.místo.

Družstvo mužů obsadilo v soutěži družstev do 35let po neůspěšném útoku 5.místo


POHÁR SDH BENEŠOV U SEMIL

Posbírat další zkušenosti a podívat se mezi velmi dobrá družstva jsme se vydali 1.6.2000 na pohár SDH Benešov u Semil. V tak velké konkurenci jsme nečekali žádná výjímečná umístění a tak 21.místo mužů u nás neprobudilo žádná velká zklamání.

 

OKRESNÍ KOLO V POŽÁRNÍM SPORTU LOMNICE NAD POPELKOU

25.6. se družstvo žen za podpory několika chlapců vydalo reprezentovat náš hasičský okres do Lomnice nad Popelkou. Počasí nám opět přálo a proto i naše odhodlání bylo veliké. Po štafetách a stovkách jsme obsadili druhé místo, ale  nepovedený útok nás dostal na místo předposlední. Tento závod byl velmi dobře zorganizován a zajistil Daně Hladíkové 3.místo mezi jednotlivci.

 

POHÁR ČESKÉHO RÁJE

Jako přípravu na oblastní kolo jsme brali pohár českého ráje v Turnově který se konal 12.8.2000.
 Závodilo se pouze v běhu na 100m překážek a v soutěži štafet 4x100m.

 

OBLASTNÍ KOLO V POŽÁRNÍM SPORTU

I přez výsledky v okresním kole jsme byli vysláni 26.8.200 na oblastní kolo do Dvora Králové. Zde v kategorii žen reprezentovala naše družstva Semilsko, které na poslední chvíli nahradili předem určené Hnanice. Absolvovali jsme běh na 100m překážek, štafety 4x100m a závěrečný požární útok. I přez to že o naší účasti jsme se dozvěděli na poslední chvíli jsme vybojovali 5.místo

 

ŠOURKŮV MEMORIÁL V KŘEČOVICÍCH


Na závěr této sezóny jsme se účastnili 3.9.2000 tohoto memoriálu. Poslední soutěž v tomto roce byla velmi dobře zorganizována a proběhla bez větších problémů. Naše družstvo žen obsadilo 1.místo

 

ŠKOLENÍ PRVNÍ POMOCI V PŘÁSLAVICÍCH

11.11.2000 Zorganizovala paní Mlejnková za červený kříž odborné školení první pomoci pro členy SDH Karlovice. Dozvěděli jsme se jak ošetřit vážná zranění ale i méně závažná poranění. Po dokončení jsme dostali potvrzení o absolvování tohoto školení.

 

ČARODĚJNICE

Tento rok jsme opět pořádali tradiční pálení čarodějnic. Letos se naposledy pořádali v KD Přáslavice. Na přezrok budou přesunuty do prostor zrekonstruované hasičské zbrojnice v Karlovicích.

 

ZAKONČENÍ ROKU

Tento rok byla započata přestavba a rekonstrukce bývalého zahrádkářského svazu v Karlovicích na hasičskou zbrojnici s klubovnou

 

 

2001

 

PŘÍPRAVA NA SOUTĚŽE

 

V polovině Dubna začínáme s fyzickou přípravou na soutěže. Scházíme se každé nedělní dopoledne na místním fotbalovém hřišti. Vzhledem k různým aktivitám členů a nedostatku volného času se nám nedaří zajistit 100% účast na trénincích. Velmi nás trápí i malý počet členů v družstvu žen. Bohužel se nám nedaří družstvo doplnit proto si na některé soutěže musíme půjčovat členky jiných družstev. A tímto bychom jim velmi rádi poděkovali za ochotu a pomoc.

 

OKRSKOVÁ SOUTĚŽ NA HRUBÉ SKÁLE

Letošní sezonu jsme 26.5. zahájili okrskovou soutěží na Hrubé Skále. Přez naši snahu umístit se co nejlépe byly však naše výsledky ovlivněny docházkou na trénink i složením družstva. Družstvo mužů obsadilo 4. místo a družstvo žen místo 3. Krásné výsledky přinesl běh na 100m překážek kde hned dvě naše závodnice obsadily stupně výtězů. A to 1. místo Bohuslava Havrdová a 2. místo Lenka Rysková

 

NOČNÍ POŽÁRNÍ ÚTOK FRÝDŠTEJN

 

Dne 26.8. se této soutěže zůčastnilo pouze družstvo mužů. V ranních hodinách se našim mužům útok nepoved a bohužel byly ze sotěže diskvalifikováni

 

ŠOURKŮV MEMORIÁL V KŘEČOVICÍCH

 

Přez vytrvalí déšť postávalo naše družstvo před hasičárnou a uvažovalo o tom zda se na soutěž v takovémto počasí vůbec vypravit. Po dlouhé úvaze jsme se rozhodli do Křečovic přeci jen vyrazit. podmínky byli těžké, závodiště se proměnilo v souvyslou vrstvu bahna. Časy byli pomalejší ale důležitější než rychlost je bezpečnost závodníků. I přez bahnitý povrch se naši muži umístili na místě 3. a ženy obsadily krásné 2. místo

 

NÁMĚTOVÉ CVIČENÍ  " SILO ROUDNÝ"


20.4. se uskutečnilo námětové cvičení celého okrsku, včetně zásahu jednotky HZS Turnov. Cílem celého cvičení byla lokalizace simulovaného požáru na sile na Roudném. Z našeho sboru se zůčastnili: Machačný j., Tulach Z., Havrda st., Havrda ml., Šafář st., Šafář ml., Leitner R., Matouš F., Špína V.


NEČEKANÁ BOUŘE


Po několika dnech kdy se denní teploty pohybovali kolem 30-35°C se v neděli 26.8. přihnala intenzivní bouře s velkým větrem až vychřicí, která způsobyla značné škody v našem okolí. Náš sbor se tedy zůčastnil odklízecích prací napáchaných touto vychřicí.

 

HASIČSKÁ ZBROJNICE

 

V Říjnu byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce a přístavba hasičské zbrojnice v Karlovicích. Přistavěna byla garáž na hasičský vůz, klubovna s kuchyňským koutem a sociálním zařízením. Hlavní podíl na rekonstrukci měla stavební firma BAK Turnov. Náklady na rekonstrukci a přístavbu činily téměř 500 000,-kč Za sponzorský dar od firmy ZEA Sedmihorky se pořídila jedna sada soutěžních hadic

 

PRACOVNÍ AKCE

 

I tento rok se náš sbor podílel na mnoha pracovních akcích. Proběhl úklid navážky ze Svatoňovic na Volavec, sběr železného šrotu a mnoho dalších prací. Nejvíce však bylo odpracováno na úpravě okolí hasičské zbrojnice a vykopání vodovodní přípojky kde naši členové ztrávily 170 hodin. Jen údržba techniky a výzbraje zabrala 80hodin.